Nemovitosti zatížené věcným břemenem
26. 11. 2020

Nemovitosti zatížené věcným břemenem

Slyšeli jste už někdy tento pojem? Občanský zákoník dělí věcná břemena na tzv. služebnosti a reálná břemena. Jaké druhy služebností existují, k čemu služebnosti slouží a jaká bývá jejich nejčastější využitelnost v praxi. A myslíte si, že vám se to nemůže stát? Nikdy neříkejte nikdy! Protože pokud si hodláte koupit nemovitost, můžete se při hledání bytu či domu setkat s případy, kdy je nemovitost zatížena věcným břemenem.

Co vlastně věcné břemeno znamená, jak vzniká a zaniká?

Věcné břemeno je povinnost, kterou je vlastník nemovitosti omezen ve výkonu svého vlastnického práva. Vzniká nejčastěji smlouvou, ale zřízeno může být také na základě závěti či dohody dědiců, pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. Mezi příklady věcných břemen patří například cesta přes pozemek, vedení inženýrských sítí či doživotní užívání nemovitosti jinou osobou.

Vždy byste si měli možnost věcného břemene zjistit dopředu, protože ve spoustě případech to může prodávající tajit kvůli prodejnosti. Vše najdete na Katastru nemovitostí. Dost často je tato smlouva sepisována na jedné listině se smlouvou o převodu nemovitosti, ale samozřejmě může být uzavřena i samostatně. Vždy je ale toto věcné břemeno přesně definované.

Věcné břemeno může vzniknout:
  • písemnou smlouvu
  • závětí či dohodou dědiců
  • pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu či ze zákona
  • vkladem do katastru nemovitostí na příslušném katastrálním úřadu

Věcné břemeno zaniká většinou smrtí fyzické osoby nebo zánikem právnické osoby, pokud je s ní věcné břemeno spojeno, případně pak tehdy, pokud nastanou změny, které vykonávání věcného břemena znemožní.

U soudu je možné zažádat o jeho omezení nebo úplné zrušení za přiměřenou náhradu, jestliže vznikne hrubý nepoměr mezi ním a výhodou oprávněné osoby. Dále se pak právo odpovídající věcnému břemeni může promlčet, pokud není vykonáváno 10 let.

Pokud by se vám do rukou dostala nemovitost s věcným břemenem doživotního užívání nemovitosti jinou osobou, například dědictvím, tak není nutné přepisovat energie do doby než věcné břemeno skončí, ale rozhodně je dobré mít jako nový vlastník vše pod kontrolou, i když v domě ještě nebydlíte.

Michal Kovařík
Autor: Michal Kovařík

Jmenuji se Michal Kovařík a mám bohatou obchodní zkušenost z různých oblastí. Svou kariéru jsem zahájil v roce 1996 a od té doby jsem získal cenné dovednosti v nejrůznějších odvětvích.

V samých počátcích jsem pracoval v oboru telekomunikací (EuroTel) a později jsem se přes marketingovou agenturu dostal do energetického sektoru. V této oblasti jsem strávil celých deset let a jako člen představenstva ČEZ Prodej a. s. jsem se věnoval zejména péči a prodeji pro segment domácnosti. To bylo pro mě obdobím, které zásadně ovlivnilo mé profesní dovednosti. Získal jsem nejen cenné zkušenosti v práci s lidmi, ale také v řízení rozsáhlých projektů.

Poté jsem přešel do firmy Business Lease (operativní leasing automobilů), kde jsem byl odpovědný za vedení obchodního týmu. V této oblasti jsem se setkal s mnoha klienty, kteří hledali optimální řešení pro své potřeby v oblasti mobility. Díky mým zkušenostem s prodejem a péčí o klienty jsem dosáhl významných úspěchů.

Celá má kariéra je zasvěcena práci s lidmi a pro lidi. Věřím, že komunikace, spolehlivost a férovost jsou klíčové pro úspěšné vztahy se zákazníky, ale také pro týmovou spolupráci.

Doufám, že tento stručný přehled mé kariéry Vám pomohl lépe pochopit mou zkušenost a schopnosti v oblasti obchodu a prodeje. Pokud máte zájem se se mnou setkat a diskutovat o možnostech spolupráce, budu rád, když se ozvete.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení